Franjo Giler, reprezentativac koji je pri­vr­že­nost otadž­bi­ni pla­ti­o ži­vo­tom

Na današnji dan, 20. de­cem­bra 1943. go­di­ne u Vr­šcu, ne­mač­ki fa­ši­sti stre­lja­li su predratnog jugoslovenskog reprezentativca Franju Gilera, koji je sa­mo­volj­no na­pu­stio zloglasnu „Princ Eugen“ di­vi­zi­ju, ne že­le­ći da uči­ni bi­lo šta na­žao na­ro­du s ko­jim je od­ra­stao.

Po­pu­lar­ni igra­ni film, a po­tom i te­le­vi­zij­ska se­ri­ja, Mon­te­vi­deo, bog te vi­deo, vra­ti­li su nas u „sta­ra do­bra vre­me­na“ ka­da su is­pi­si­va­ne naj­zna­čaj­ni­je stra­ni­ce srp­ske fud­bal­ske, ali i ne­ke mno­go va­žni­je, „ši­re“ isto­ri­je. Ro­man­tič­na pri­ča o for­mi­ra­nju dr­žav­ne re­pre­zen­ta­ci­je, sa ko­jom će­mo, 1930, po­ći u Uru­gvaj, na Pr­vo svet­sko pr­ven­stvo u fud­ba­lu, ta­mo po­sti­ći ne­stva­ran uspeh i tri­jum­fal­no se vra­ti­ti ku­ći, sva­ka­ko, ni­je mo­gla da ob­u­hva­ti sve aspek­te tih he­roj­skih do­ga­đa­nja. A bi­lo je u njoj i onih ne­do­volj­no vi­dlji­vih, ne mno­go za­pa­že­nih, lič­nih, če­sto tra­gič­nih mo­me­na­ta i sud­bi­na.

Jed­na ta­kva je ve­za­na za sport­sku i ži­vot­nu epo­pe­ju Fra­nje Gi­le­ra Jo­že (1907 – 1943), ro­đe­nog Mi­trov­ča­ni­na, po mno­gi­ma naj­bo­lje ju­go­slo­ven­ske „je­da­na­e­sti­ce“ – le­vog kri­la – to­kom pr­ve po­lo­vi­ne 20. ve­ka. Taj fud­bal­ski ča­rob­njak iz Srem­ske Mi­tro­vi­ce, vi­še­stru­ki dr­žav­ni re­pre­zen­ta­ti­vac, vr­stan gol­ge­ter, uče­snik Olim­pij­skih iga­ra u Am­ster­da­mu, 1928, bio je ne sa­mo igrač­ka le­gen­da, već i mo­žda naj­tra­gič­ni­ja ljud­ska fi­gu­ra svo­ga do­ba. Mo­mak ko­ji je „u fud­ba­lu do­sti­gao Olimp, a kao čo­vek iskre­no pri­zna­nje“ (no­vo­sad­ski „Sport“, 1951), stra­da­će naj­pre kao spor­ti­sta, što će ga ko­šta­ti neo­d­la­ska sa dru­go­vi­ma u Mon­te­vi­deo. Kao hu­ma­ni­sta i ro­do­ljub, Ne­mac po­re­klom, u ra­tu će is­kre­nu pri­vr­že­nost otadž­bi­ni pla­ti­ti naj­sku­pljom mo­gu­ćom ce­nom – svo­jim ži­vo­tom.

Naj­pre, vra­ti­mo se pri­či o fud­bal­skim pri­pre­ma­ma za od­la­zak u glav­ni grad Uru­gva­ja.

Ni­šta ni­je na­go­ve­šta­va­lo da Jo­ža Gi­ler ne­će vi­de­ti Mon­te­vi­deo. Igrač mi­tro­vač­kog „Gra­đan­skog“, po­tom za­gre­bač­kih „pla­vih“ (ta­ko­đe „Gra­đan­ski“, sa ko­jim je osvo­jio dva dr­žav­na pr­ven­stva, 1926. i 1928) a, on­da, be­o­grad­ske „Ju­go­sla­vi­je“, bio je idol sve­ko­li­ke fud­bal­ske pu­bli­ke. Nje­go­va sport­ska ka­ri­je­ra se raz­vi­ja­la za­i­sta me­te­or­ski. Na­ci­o­nal­ni dres je pr­vi put obu­kao, u de­vet­na­e­stoj go­di­ni, 30. ma­ja 1926, na utak­mi­ci pro­tiv Bu­gar­ske (3:1), za­tim još dva­na­est pu­ta. „Po mno­gi­ma naj­bo­lje le­vo kri­lo u isto­ri­ji na­šeg fud­ba­la“, ka­ko se hro­ni­ča­ri če­sto be­le­ži­li, za re­pre­zen­ta­ci­ju Ju­go­sla­vi­je je po­sti­gao tri go­la. Kru­na nje­go­ve ka­ri­je­re bi­će od­la­zak na IX olim­pij­ske igre, gde je naš tim ne­sreć­no is­pao već u pr­vom ko­lu, po­što su nam Por­tu­gal­ci da­li gol 30 se­kun­di pre kra­ja (1:2).

I po­sle de­vet na­stu­pa za dr­žav­ni A tim – tri pu­ta pro­tiv Bu­gar­ske, po dva me­ča sa Ru­mu­ni­jom i Če­ho­slo­vač­kom, još sa Fran­cu­skom i već po­me­nu­tom Por­tu­ga­li­jom, ka­da je u eki­pi, naj­če­šće, bio sa Mi­hel­či­ćem, Iv­ko­vi­ćem (Mi­lu­tin­cem), Ar­se­ni­je­vi­ćem, Pre­mr­lom i Mo­šom Mar­ja­no­vi­ćem – do­la­zi dru­gi, fa­tal­ni, su­sret sa Fran­cu­zi­ma. Tog 19. ma­ja 1929, u Pa­ri­zu, Jo­ža je do­ži­veo te­šku po­vre­du ko­le­na, što je u ono vre­me zna­či­lo i kraj fud­bal­ske ka­ri­je­re. Ne i za ovog ne­u­mor­nog, spor­tu po­sve­će­nog mla­di­ća. Bio je pr­vi naš igrač ko­ji se pod­vr­gao ope­ra­ci­ji me­ni­sku­sa (1931), kod dr Ko­e­na, u Be­ču, po­što je sâm mo­rao da pla­ti tro­ško­ve (30.000 di­na­ra).

Fra­njo Gi­ler Jo­ža će du­go od­su­stvo­va­ti sa te­re­na, i su­vi­še du­go, ta­ko da ga ni­je bi­lo ni na mun­di­ja­lu u Uru­gva­ju. Mon­te­vi­deo, Jo­ža te ni­je vi­deo! Nje­go­vi dru­go­vi, me­đu ko­ji­ma je bi­lo i do­sta onih iz su­par­nič­kog BSK-a, za­u­ze­li su sjaj­no tre­će me­sto, po­sle čud­no­va­tog, te­škog po­ra­za od do­ma­ći­na (1:6). Ipak, upor­ni Gi­ler će se vra­ti­ti fud­ba­lu, čak od­i­gra­ti i tri no­ve utak­mi­ce za dr­žav­ni tim, 1932, pro­tiv Špa­ni­je, Fran­cu­ske i Bu­gar­ske. Vi­še to ne­će bi­ti onaj sta­ri Jo­ža – uosta­lom, na le­đi­ma je ta­da no­sio broj 10 a ne svo­ju „je­da­na­e­sti­cu“. I da po­me­ne­mo je­dan po­da­tak, u kon­tek­stu ak­tu­el­ne film­ske pri­če Mon­te­vi­deo, bog te vi­deo: na ove tri utak­mi­ce, u re­pre­zen­ta­ci­ji sa Gi­le­rom je bio i Alek­san­dar Tir­na­nić Tir­ke.

Ina­če, tih go­di­na, dok je le­čio po­vre­đe­no ko­le­no, Fra­njo Gi­ler Jo­ža je do­sta vre­me­na pro­vo­dio u Srem­skoj Mi­tro­vi­ci, na igra­li­štu po­red že­le­znič­ke sta­ni­ce. Šu­ti­rao je lop­tu sa naj­mla­đi­ma, de­lio sa­ve­te i sa­svim si­gur­no do­pri­neo da se u gra­du kraj Sa­ve od­ne­gu­ju bu­du­ći aso­vi, ka­kvi su bi­li Stev­kov, Bed­nar, Ši­poš, Ra­kar i dru­gi. Ka­žu da je po­vre­me­no i sâm na­vla­čio cr­no-be­li dres ma­tič­nog „Gra­đan­skog“. Od 1931. do 1935. Gi­ler je za be­o­grad­ske „cr­ve­ne“, za SK „Ju­go­sla­vi­ja“, od­i­grao 37 utak­mi­ca i po­sti­gao 12 go­lo­va. Ipak, po­vre­da u Pa­ri­zu, a ka­sni­je i dru­gog ko­le­na u Ovi­je­du, pro­tiv Špa­ni­je (24. apri­la 1932), uči­ni­će svo­je. Nje­go­va ak­tiv­na igrač­ka ka­ri­je­ra bi­će, iz­gle­da, za­pe­ča­će­na po­sle jed­ne utak­mi­ce sa BSK-om. Za­vr­ši­će kao igrač i tre­ner naj­pre „Ju­go­sla­vi­je“, a on­da i be­o­grad­skog „Ču­ka­rič­kog“ i „Is­tre“ sa Ču­ka­ri­ce.

Ne­ka osta­ne za­be­le­že­no da su Bra­ni­slav Ba­ne Se­ku­lić i Fra­njo Gi­ler Jo­ža, obo­ji­ca ču­ve­na le­va kri­la, bi­li pr­vi kva­li­fi­ko­va­ni fud­bal­ski tre­ne­ri u Be­o­gra­du.

Po­zna­ti sport­ski no­vi­nar Bo­ško Đ. Sta­ni­šić an­ke­ti­rao je, 1968. go­di­ne, 41 pred­rat­nog re­pre­zen­ta­tiv­ca, za­tim sa­ve­zne ka­pi­te­ne, su­di­je i struč­nja­ke – ukup­no 50 po­zna­tih ime­na, sve u že­lji da sa­sta­vi naj­bo­lji fud­bal­ski tim Ju­go­sla­vi­je svih vre­me­na. U tu „eki­pu sno­va“ su ušli: Gla­zer, Iv­ko­vić, Ju­su­fi, Čaj­kov­ski, Hor­vat, Leh­ner, Mar­ja­no­vić, Mi­tić, Hi­trec, Bo­bek i – Gi­ler!

Sin mi­tro­vač­kog me­sa­ra Ma­ti­je Gi­le­ra, za ko­ga se ne zna po­u­zda­no da li je bio ne­mač­kog ili fran­cu­skog po­re­kla (pre­zi­me sre­će­mo u tri va­ri­jan­te: Gil­ler, Gül­ler, Gi­ler), i maj­ke Ma­ri­je Sin­gler, ko­ja je u se­bi ima­la i šved­ske kr­vi, Fra­njo je ro­đen 1. sep­tem­bra 1907. u Srem­skoj Mi­tro­vi­ci.

U rod­nom gra­du je za­vr­šio ni­žu puč­ku ško­lu i pet raz­re­da gim­na­zi­je (1923⁄24), jer je vi­še vo­leo da tr­či za lop­tom ne­go uči u ina­če ve­o­ma stro­goj Kra­ljev­skoj re­al­noj gim­na­zi­ji. Bio je ože­njen Da­ni­com Srem­če­vić, ćer­kom po­zna­tog mi­tro­vač­kog advo­ka­ta, i sa njom imao si­na Dar­ka Gi­le­ra (1934-1996).

Sma­tra­ju­ći ga svo­jim po­da­ni­kom, Nem­cem, oku­pa­tor­ske vla­sti su, 15. apri­la 1942, na­sil­no mo­bi­li­sa­le Jo­žu Gi­le­ra i do­de­li­le ga po zlu ču­ve­noj „Princ Eugen“ di­vi­zi­ji. Sa­mo­volj­no je na­pu­stio tu for­ma­ci­ju, ne že­le­ći da uči­ni bi­lo šta na­žao, „na­ro­či­to ne na­ro­du s ko­jim sam od­ra­stao, na ko­jeg sam na­vi­kao, ko­jeg sam vo­leo, s ko­jim sam pro­ži­veo naj­lep­še ča­so­ve mo­ga ži­vo­ta…“ (iz Jo­ži­nog opro­štaj­nog pi­sma). Ne­mač­ki fa­ši­sti su ga stre­lja­li 20. de­cem­bra 1943. go­di­ne u Vr­šcu.

Ne zna se gde je Jo­žin grob, u rod­nom gra­du su ga odav­no za­bo­ra­vi­li. Svo­je­vre­me­no je, bez­u­spe­šno pred­la­ga­no, da jed­na uli­ca ili igra­li­šte u Srem­skoj Mi­tro­vi­ci po­ne­su ime naj­bo­ljeg pred­rat­nog le­vog kri­la sremskomitrovačkog fudbala i ve­li­kog ro­do­lju­ba.

Izvor:
Du­šan Po­zna­no­vić, Sremske Novine
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock