Uprkos želji da uz Partizanov, obuče i dres reprezentacije Srbije, Kleo u skorije vreme najverovatnije neće moći da igra za našu reprezentaciju
Nejasno definisani stavovi statuta FIFA u poglavlju mogućnosti igranja fudbalera za nacionalne selekcije, doveli su Partizanovog Brazilca Klea u lavirint iz kojeg ga mogu izvući samo pravnici svetske kuće fudbala i eventualno usmeriti ka reprezentativnom dresu Srbije. Jer u ovom trenutku, po članu 16 statuta FIFA, Kleo može, ali po članu 17, ne može da igra za Srbiju!
Sve je bilo kao u bajci – Kleovi golovi u kvalifikacijama za Ligu šampiona, trans navijača Partizana zbog istorijskog uspeha i osećaj pripadnosti Brazilca narodu kojem je podario razlog za radost.
Uprkos želji da uz Partizanov, obuče i dres reprezentacije Srbije, Kleo u skorije vreme najverovatnije neće moći da igra za našu reprezentaciju jer ne ispunjava ni jednu od četiri stavke iz principa FIFA za igranje u nacionalnim timovima koji je propisan statutom svetske kuće fudbala.
Stav 17 koji objašnjava uključenje u reprezentativne selekcije fudbalera koji su dobili novo državljanstvo definisan je kroz četiri stavke. Kleverson Kordova Kleo ne ispunjava na žalost ni jednu:
a) nije rođen na teritoriji Srbije,
b) biološka majka ili otac nisu rođeni na tlu naše zemlje,
c) ni njegovi baba ili deda takođe nisu odavde
d) što je najvažnije – posle napunjene 18. godine nije u kontinuitetu živeo pet (5) godina u državi za koju želi da igra!
Obzirom da je Kleo u Crvenu zvezdu stigao u avgustu 2008, po tumačenju ovog propisa, za Srbiju će eventualno moći da igra tek 2013. godine.
Stav 16 međutim pored odredbi o mestu rođenja i biološkom poreklu majke i oca, eventualno, dede i babe, sadrži i četvrtu opciju:
d) da je igrač nastanjen dve godine na teritoriji zemlje i igra za klub iz te federacije u tom periodu!
Drugi član tog stava najavljuje opciju da je mogući i duži period od dve godine ukoliko se zainteresovane federacije dogovore!?
Zbog ovih nejasnoća pozvali smo generalnog sekretara FS Srbije Zorana Lakovića kako bismo saznali šta je relevantno u slučaju Klea – stavka 16 po kojoj su neophodne dve ili stav 17 gde je FIFA propisala pet godina boravka na teritoriji koju pokriva nacionalna federacija, u našem slučaju FS Srbije:
– U našem okruženju nije bilo sličnog primera po kojem je FIFA mogla da reaguje. U svakom slučaju, ako od selektora dobijemo zahetv, tražićemo od Partizana svu neophodnu dokumentaciju vezanu za državljanstvo Klea, prosledićemo u FIFA kako bismo dobili pravno tumačenje njegovog slučaja – rekao nam je Zoran Laković ne upuštajući se u analizu sadržaja problematičnih stavki statuta svetske kuće fudbala.
Igranje Brazilca Eduarda za Hrvatsku ne može da se veže sa eventualnim Kleovim oblačenjem srpskog reprezentativnog dresa. Eduardo je u Hrvatskoj počeo da trenira pre punoletstva kad je i dobio državljanstvo i zaigrao za mlađe kategorije. Angažman Zdravka Kuzmanovića takođe nema dodirnih tačaka sa slučajem Kleo. Kuzmanovićevo poreklo je iz BiH, a kako je Jugoslavija (Srbija i Crna Gora) postala poveljom Ujedinjenih nacija legitimni naslednik nekadašnje SFRJ, iako rođen u Švajcarskoj i bez obzira što su mu baba i deda iz BiH, odlični vezista je mogao da igra za Srbiju.
Sve ovo praktično znači da Vladimir Petrović i da hoće, Brazilca Klea ne može da poziva u reprezentaciju Srbije dok FIFA ne odgovori na pitanje kad Brazilac može da obuče dres Orlova. To može da bude naredne, ali i tek 2013. godine.