Nalazite se ovde: Statistika reprezentativci (A-Z)

Antić Sava

El. pošta Štampa PDF

 

antic-sava Ime i prezime Sava Antić
Rođen 01/03/1930 † 26/07/1998
Mesto u timu Napadač
Utakmica za reprezentaciju 5
Golova za reprezentaciju 2
Debitovao 22/04/1956
Igrao u klubovima FK Brodarac (Beograd),
FK Crvena Zvezda (Beograd),
OFK Beograd (Beograd)

 



Rođen 1. marta 1930. u Beogradu, umro 26. jula 1998. u Beogradu.

Provodeći dečačke dane u vreme najveće slave BSK-a, Sava Antić je stasao u asa koji je punu deceniju i po bio ne samo idejni strateg i dostojanstveni kapiten našeg tima, već i jedna od najvećih legendi u istoriji OFK Beograda.

Osvajao je tri puta nacionalni Kup (1953, 1955, i 1962) i dva puta kao kapiten podizao vredni pehar. Zanimljivo je da je u sva tri finala postizao i golove. Igračku karijeru je poceo 1945. u beogradskom Brodarcu.

Zatim je igrao u Crvenoj zvezdi za koju je odigrao 36 utakmica i postigao 22 gola. Legenda je rođena 20. maja 1950, kad je odlučio da obuče "plavo-beli" dres, koji je nosio sve do 1963, odnosno do kraja karijere. U tom periodu odigrao je 520 utakmica i postigao 184 gola na zvaničnim utakmicama. Izdvajao se kao veliki sportista i džentlmen u kopackama, kao kapiten koji je zračio autoritetom, nepresušnom energijom i velkiom ljubavlju prema svom klubu. Nikada u dugoj karijeri nije bio isključen , a samo dva puta je i opomenut i to zbog prigovora posle sudijskih nepravdi.

Tri godine je igrao za mladu reprezentaciju Jugoslavije (1953 -56), postigavši sedam golova na devet utakmica. Punih devet godina je bio član B reprezentacije Jugoslavije za koju je uknjižio deset igara i šest golova.

Za najbolji tim Jugoslavije odigrao je samo pet utakmica i to u istoj godini, 1956. Postigao je i dva gola. Učestvovao je na Olimpijskim igrama u Melburnu 1956. godine na kojima je Jugoslavija osvojila srebrnu medalju. Bio je jedan od najboljih napadača tog vremena, ali imao je i veliki peh. Igrao je u vreme najveće slave Rajka Mitića, velikog asa Crvene zvezde i jugoslovenskog fudbala, pa tako nije mogao da dobije pravu šansu u državnom timu.

Po završetku karijere posvetio se trenerskom pozivu i diplomirao na Višoj trenerskoj školi. Izvesno vreme je bio i prvi trener OFK Beograda. Mogu mu se pripisati i velike zasluge za konačnu selekciju tima koji je 1966. godine u velikom stilu osvojio Kup i pokazao sjajne partije na evropskoj sceni. Mnogo je voleo klub i čitav život je ostao na Omladinskom stadionu kao popularni, voljeni i poštovani as za sva vremena. Jedno vreme je bio i direktor kluba.

Preminuo je 1998. godine. Otišao je onako kako je i živeo - tiho.


Prvenstvene utakmice u klubovima u kojima je nastupao :


Season Club Country Level GP GS
1962-63 OFK Beograd YUG 1 13 3
1961-62 OFK Beograd YUG 1 21 2
1960-61 OFK Beograd YUG 1 20 4
1959-60 OFK Beograd YUG 1 19 2
1958-59 OFK Beograd YUG 2 ? ?
1957-58 OFK Beograd YUG 1 3 1
1956-57 OFK Beograd YUG 1 24 13
1955-56 OFK Beograd YUG 1 26 7
1954-55 OFK Beograd YUG 1 19 7
1953-54 OFK Beograd YUG 1 23 4
1952-53 OFK Beograd YUG 1 4 1
1952 OFK Beograd YUG 1 11 6
1951 OFK Beograd YUG 1 21 10
1950 FK Crvena zvezda Beograd YUG 1 3 2
1948-49 FK Crvena zvezda Beograd YUG 1 7 2
1945-48 FK Brodarac Beograd YUG ? ? ?
Career Totals: 214 64


Utakmice reprezentacije Jugoslavije u kojima je nastupao :

PU 22.04.1956  Jugoslavija -  Rumunija 0-1 (0-0)
OI 28.11.1956  Jugoslavija -  SAD 9-1 (5-1) goal
OI 04.12.1956  Jugoslavija -  Indija 4-1 (0-0)
OI 08.12.1956  SSSR -  Jugoslavija 1-0 (0-0)
PU 23.12.1956  Indonezija -  Jugoslavija 1-5 (1-2)