Nalazite se ovde: Statistika Najviše utakmica

Marković Vlatko

El. pošta Štampa PDF

 

Vladimir "Vlatko" Marković Ime i prezime Vlatko Marković
Rođen 01/01/1937 † 23/09/2013
Mesto u timu Odbrana
Utakmica za reprezentaciju 16
Golova za reprezentaciju 1 auto gol
Debitovao 17/05/1961
Igrao u klubovima NK Iskra (Bugojno),
NK Čelik (Zenica),
NK Dinamo (Zagreb),
Wiener SK (Aut)

 



Rođen 1. januara 1937. u Bugojnu, umro 23. septembra 2013. u Zagrebu.

Počeo je da igra na svim mestima u timu u Iskri iz rodnog Bugojna, zatim je u zeničkom Čeliku takođe igrao i u odbrani i u navali, a zenit karijere dostigao je u zagrebačkom Dinamu za koji je od 1959. do 1964. sa zapaženim uspehom prvo igrao na mestu beka, kasnije i kao centarhalf. Za zagrebačke "plave" odigrao je ukupno 252 utakmice i 1963. osvojio Fudbalski kup Jugoslavije. Kad je napustio Dinamo, karijeru je nastavio i završio u Beču, gde je za Wiener SK prvo igrao centarhalfa, a kasnije kao vođa navale bio - golgeter tima!

Uz tri susreta za omladinsku reprezentaciju (1958-1959), odigrao je 16 utakmica i postigao jedan auto-gol (protiv Čilea na Svetskom prvenstvu 1962) za najbolju selekciju Jugoslavije. Debitovao je 17. maja 1961. u susretu protiv Mađarske (2:4) u Beogradu, a od dresa s državnim grbom oprostio se 30. septembra 1962. na utakmici protiv SR Nemačke (2:3) u Zagrebu. Za svega nešto više od godinu dana, odigrao je 16 utakmica za reprezentaciju!

Učestvovao je na Svetskom prvenstvu 1962. u Čileu i odigravši svih šest utakmica mnogo je doprineo da naša ekipa osvoji četvrto mesto.

Kad je prestao da igra, posvetio se trenerskom pozivu i vodio NK Zagreb, FC Liege (Belgija), OGC Nice (Francuska) i u više navrata zagrebački Dinamo s kojim je 1980. osvojio Fudbalski kup Jugoslavije.

Sa mladom reprezentacijom bivše države osvajao je prvenstvo Europe. Kao selektor u hrvatskoj reprezentaciji nasledio je Stanka Poklepovića i u razdoblju od 29. aprila 1993. do 28. februara 1994. samo je jednom vodio hrvatsku reprezentaciju u utakmici protiv Ukrajine (3:1).

1994. izabran je za potpredsednika HNS–a, a u periodu od 1998. do 2012. bio na čelu HNS–a, kada ga je zamenio Davor Šuker.


Prvenstvene utakmice u klubovima u kojima je nastupao :

Season Club Country Level GP GS
1967-68 Austria Vienna AUT 1 6 4
1966-67 Wiener Sport-Club AUT 1 25 19
1965-66 Grazer AUT 1 6 1
1965-66 AA La Gantoise BEL 1 ? ?
1965-66 NK Dinamo Zagreb YUG 1 5 0
1964-65 NK Dinamo Zagreb YUG 1 0 0
1963-64 NK Dinamo Zagreb YUG 1 22 0
1962-63 NK Dinamo Zagreb YUG 1 17 0
1961-62 NK Dinamo Zagreb YUG 1 21 0
1960-61 NK Dinamo Zagreb YUG 1 22 1
1959-60 NK Dinamo Zagreb YUG 1 10 0
1958-59 NK Dinamo Zagreb YUG 1 7 1
1957-58 NK Čelik Zenica YUG 2 ? ?
1956-57 NK Čelik Zenica YUG 2 ? ?
1955-56 NK Iskra Bugojno YUG 2 ? ?
Career Totals: 141 26



Utakmice reprezentacije Jugoslavije u kojima je nastupao :

PU 07.05.1961  Jugoslavija -  Mađarska 2-4 (1-2)
PU 18.06.1961  Jugoslavija -  Maroko 3-2 (0-2)
KSP 25.06.1961  Poljska -  Jugoslavija 1-1 (1-1)
PU 19.11.1961  Jugoslavija -  Austrija 2-1 (1-1)
PU 29.11.1961  Japan -  Jugoslavija 0-1 (0-0)
PU 07.12.1961  Indonezija -  Jugoslavija 1-5 (1-1)
PU 16.05.1962  Jugoslavija -  Nemačka DR 3-1 (0-0)
SP 31.05.1962  Jugoslavija -  SSSR 0-2 (0-0)
SP 02.06.1962  Jugoslavija -  Urugvaj 3-1 (2-1)
SP 07.06.1962  Jugoslavija -  Kolumbija 5-0 (2-0)
SP 10.06.1962  Jugoslavija -  Nemačka SR 1-0 (0-0)
SP 13.06.1962  Jugoslavija -  Čehoslovačka 1-3 (0-0)
SP 16.06.1962  Čile -  Jugoslavija 1-0 (0-0)
PU 16.09.1962  Nemačka DR -  Jugoslavija 2-2 (1-2)
PU 19.09.1962  Jugoslavija -  Etiopija 5-2 (4-2)
PU 30.09.1962  Jugoslavija -  Nemačka SR 2-3 (1-2)


Povezane teme :

» IN MEMORIAM: Ivica Brzić (1941-2014)

Preminula Vošina legenda Ivica BrzićLegendarni igrač Vojvodine i nekadašnji fudbalski reprezentativac Jugoslavije preminuo je u 73. godini života.Bivši vezni igrač „lala” rođen je 28. maja 1914. godine u Novom Sadu i bio je član prve...

» IN MEMORIAM: Vlatko Marković (1937-2013)

Za reprezentaciju SFRJ odigrao je 16 utakmica i bio je član tima koji je na Mundijalu u Čileu 1962. godine osvojio četvrto mesto.Nekadašnji fudbalski reprezentativac Jugoslavije i doskorašnji predsednik Fudbalskog saveza Hrvatske preminuo je u...