Nalazite se ovde: Bivši Selektori

Kaloperović Tomislav

El. pošta Štampa PDF

 

kaloperovic-tomislav Ime i prezime Tomislav Kaloperović
Rođen 31/01/1935 † 15/01/2002
Mesto u timu Vezni igrač
Utakmica za reprezentaciju 6
Golova za reprezentaciju 1
Debitovao 17/11/1957
Igrao u klubovima FK Jedinstvo (Umka),
BSK (Beograd),
FK Partizan (Beograd),
Padova (Ita),
Wiener Sport-Club (Aut),
Union St. Gillois (Bel),
NAC Breda (Hol),
NK Olimpija (Ljubljana)

 



Rođen 31. januara 1932. u Stublinama (kod Obrenovca), preminuo 15. januara 2002. u Beogradu.

Počeo je da igra u Jedinstvu sa Umke (1947-1949), u dresu beogradskog BSK-a (1949-1955) osvojio je 1953. Kup, a kao član beogradskog Partizana (1955-1961) igrao je u ekipi koja je u sezoni 1960/61. osvojila državno prvenstvo. Za "crno-bele" odigrao je ukupno 257 utakmica i postigao 99 golova, uglavnom kao krilni half ili polutka. Karijeru je završio u ljubljanskoj Olimpiji.

Bio je profesionalac i u četiri inostrane lige: 1961/62. igrao je u Padovi, 1962/63. za austrijsku ekipu Wiener SK (Beč) 1963-1965. u belgijskom Union St. Gilloise i 1965/66. za holandski klub NAC Breda.

Uz jednu utakmicu za mladu reprezentaciju (1954) i šest utakmica za "B" tim (1956-1961), odigrao je i šest utakmica za najbolju selekciju Jugoslavije i postigao jedan gol. Debitovao je 17. novembra 1957. protiv Rumunije (2:0) u Beogradu, a poslednju utakmicu za nacionalni tim odigrao je 4. juna 1961. protiv Poljske (2:1) u Beogradu, na kojoj je postigao vodeći gol za Jugoslaviju.

Kad je prestao s aktivnim igranjem, posvetio se trenerskom pozivu gde je imao zapažene uspehe. Počeo je kao tehnički direktor ljubljanske Olimpije 1967, a posle toga od 1968. do 1974. radio je u Turskoj gde je veliki uspeh postigao 1979. kad je Galatasaraj osvojila "duplu krunu" - prvenstvo i kup iste sezone - i stigla do četvrtfmala Kupa UEFA.

Kao trener Partizana (1974-1976) doveo je ekipu 1975/76. do titule prvaka Jugoslavije, a onda je ponovo radio u Turskoj (1976-1978) gde je vodio ekipu Fenerbahče, po jednu sezonu bio je u Pirotu (1978-1979) i Kruševcu (1979-1980), da bi četiri godine (1980-1984) bio u stručnom štabu Partizana. Od leta 1984. radio je kao trener u Kuvajtu.

Preminuo je 15. januara 2002. od posledica srčanog udara. Kaloperović je preminuo dok je gostovao u redakciji SOS kanala, a sa ekipom Hitne pomoći više od 30 minuta zaposleni na ovoj televiziji nisu uspeli da uspostave kontakt, kako je glasilo u saopštenju SOS kanala povodom ovog tragičnog slučaja.


Prvenstvene utakmice u klubovima u kojima je nastupao :

Season Club Country Level GP GS
1966-67 NK Olimpija Ljubljana YUG 1 8 1
1965-66 NAC NED 2 ? 12
1964-65 Union Saint-Gilloise BEL 1 25 4
1963-64 Union Saint-Gilloise BEL 2 30 6
1962-63 Wiener Sport-Club AUT 1 ? ?
1961-62 Padova ITA 1 19 2
1960-61 FK Partizan Beograd YUG 1 22 7
1959-60 FK Partizan Beograd YUG 1 13 5
1958-59 FK Partizan Beograd YUG 1 15 3
1957-58 FK Partizan Beograd YUG 1 26 4
1956-57 FK Partizan Beograd YUG 1 18 4
1955-56 FK Partizan Beograd YUG 1 15 5
1954-55 BSK Beograd YUG 1 3 0
1953-54 BSK Beograd YUG 1 24 3
1952-53 BSK Beograd YUG 1 19 5
1952 BSK Beograd YUG 1 15 2
1951 BSK Beograd YUG 1 13 1
1949-50 BSK Beograd YUG 1 ? ?
1947-49 Jedinstvo Umka YUG ? ? ?
Career Totals: 265 64



Utakmice reprezentacije Jugoslavije u kojima je nastupao :

KSP 17.11.1957  Jugoslavija -  Rumunija 2-0 (0-0)
PU 14.09.1958  Austrija -  Jugoslavija 3-4 (3-1)
PU 08.10.1958  Jugoslavija -  Mađarska 4-4 (1-1)
PU 19.04.1959  Mađarska -  Jugoslavija 4-0 (1-0)
KG 26.04.1959  Švajcarska -  Jugoslavija 1-5 (0-2)
KSP 04.06.1961  Jugoslavija -  Poljska 2-1 (1-0) goal