Nalazite se ovde: Početna

Bjeković Nenad

El. pošta Štampa PDF

 

Nenad Bjeković Ime i prezime Nenad Bjeković
Rođen 05/11/1947
Mesto u timu Napadač
Utakmica za reprezentaciju 22
Golova za reprezentaciju 4
Debitovao 19/12/1968
Igrao u klubovima FK Proleter (Zrenjanin),
FK Partizan (Beograd),
OGC Nice (Fra)

 



Rođen 5. novembra 1947. u Lazarevu, kraj Zrenjanina.

Istakavši se kao talentovan napadač u ekipi FK Proleter iz Zrenjanina, za koji je s velikim uspehom igrao četiri sezone (1965-1969), punu igračku afirmaciju dostigao je u beogradskom Partizanu u čijem je dresu do 1976. odigrao ukupno 379 utakmica i postigao 191 gol.

Bio je najbolji ligaški strelac u prvenstvu 1975-76. godine sa 24 pogotka i tada je u poslednjoj utakmici, protiv Olimpije u Ljubljani (1:0), postigao jedini gol i ovaj je odlučio da Partizan osvoji šampionski trofej.

Sa velikim uspehom je igrao za francusku ekipu OGC Nice (1976-1981), u kojoj je bio najbolji strelac. U avgustu 2009. proglašen je za najpopularniju ličnost Nice svih vremena. Pored dobrih igara u Nici (145 utakmica, 85 golova) Bjeković je priznanje zaslužio i zbog činjenice da je već posle prve sezone imao dobre ponude ostalih francuskih klubova ali nije želeo da ode.

Uz četiri utakmice za mladu reprezentaciju (1968-1970), odigrao je i 22 utakmice za najbolju selekciju Jugoslavije, za koju je postigao četiri gola. Debitovao je 19. decembra 1968. na utakmici protiv Brazila (2:3) u Belo Horizonteu, a od dresa s državnim grbom oprostio se 24. februara 1976. u prijateljskom susretu protiv Alžira (2:1) u Alžiru.

Posvetivši se trenerskom pozivu, nekoliko godina je bio član stručnog štaba beogradskog Partizana. Kad je Miloš Milutinović izabran za saveznog kapitena, od 20. avgusta 1984. nalazio se na čelu stručnog štaba ,,crno-belih".

Bjeković je dugi niz godina bio sportski direktor FK Partizan. Zbog loših rezultata Partizana u sezonama 2005-06 i 2006-07, navijači Partizana su tražili njegovu smenu, kao i smenu predsednika FK Partizan Ivana Ćurkovića i generalnog sekretata Žarka Zečevića. Bjeković je podneo ostavku na mesto sportskog direktora 16. maja 2007, ali je imenovan za savetnika predsednika za sportska pitanja.


Prvenstvene utakmice u klubovima u kojima je nastupao :

Season Club Country Level GP GS
1980-81 Nice OGC FRA 1 13 5
1979-80 Nice OGC FRA 1 35 15
1978-79 Nice OGC FRA 1 28 17
1977-78 Nice OGC FRA 1 35 29
1976-77 Nice OGC FRA 1 32 19
1975-76 Partizan Beograd YUG 1 31 24
1974-75 Partizan Beograd YUG 1 4 2
1973-74 Partizan Beograd YUG 1 32 14
1972-73 Partizan Beograd YUG 1 33 13
1971-72 Partizan Beograd YUG 1 33 14
1970-71 Partizan Beograd YUG 1 33 8
1969-70 Partizan Beograd YUG 1 32 7
1968-69 Proleter Zrenjanin YUG 1 33 6
1967-68 Proleter Zrenjanin YUG 1 28 10
1966-67 Proleter Zrenjanin YUG 2 21 4
1965-66 Proleter Zrenjanin YUG 2 21 7
Career Totals: 445 194



Utakmice reprezentacije Jugoslavije u kojima je nastupao :

PU 19.12.1968  Brazil -  Jugoslavija 3-2 (2-2) goal
PU 26.02.1969  Jugoslavija -  Švedska 2-1 (2-1) goal
KSP 30.04.1969  Španija -  Jugoslavija 2-1 (2-0)
PU 03.09.1969  Jugoslavija -  Rumunija 1-1 (0-1)
KEP 04.04.1971  Jugoslavija -  Holandija 2-0 (1-0)
PU 21.04.1971  Jugoslavija -  Rumunija 0-1 (0-0)
KEP 09.05.1971  Nemačka DR -  Jugoslavija 1-2 (0-2)
PU 18.07.1971  Brazil -  Jugoslavija 2-2 (0-1)
PU 01.09.1971  Mađarska -  Jugoslavija 2-1 (0-1)
PU 22.09.1971  Jugoslavija -  Meksiko 4-0 (2-0)
KEP 27.10.1971  Jugoslavija -  Luksemburg 0-0 (0-0)
PU 18.06.1972  Jugoslavija -  Bolivija 1-1 (1-0)
PU 20.09.1972  Italija -  Jugoslavija 3-1 (0-0)
KSP 19.11.1972  Jugoslavija -  Grčka 1-0 (1-0)
PU 04.02.1973  Tunis -  Jugoslavija 0-5 (0-2)
PU 09.05.1973  Nemačka SR -  Jugoslavija 0-1 (0-0)
PU 13.05.1973  Poljska -  Jugoslavija 2-2 (1-1) goal
PU 26.09.1973  Jugoslavija -  Mađarska 1-1 (1-0) goal
KSP 21.10.1973  Jugoslavija -  Španija 0-0 (0-0)
PU 17.04.1974  Jugoslavija -  SSSR 0-1 (0-0)
PU 18.02.1976  Tunis -  Jugoslavija 2-1 (2-1)
PU 24.02.1976  Alžir -  Jugoslavija 1-2 (0-1)