Nalazite se ovde: Početna

Velfl (Wölfl) Franjo

El. pošta Štampa PDF

 

wolfl-franjo Ime i prezime Franjo Velfl (Wölfl)
Rođen 18/05/1918 † 08/07/1987
Mesto u timu Napadač
Utakmica za reprezentaciju 12
Golova za reprezentaciju 6
Debitovao 25/09/1938
Igrao u klubovima HŠK Concordia (Zagreb),
SK Victoria (Cze),
1. HŠK Građanski (Zagreb),
NK Dinamo (Zagreb)

 



Rođen 18. maja 1918. u Zagrebu, umro 8. jula 1987. u Zagrebu.

Polutka i vođa navale, jedan od najboljih strelaca u jugoslovenskom fudbalu.

Počeo je kao "petlić" u zagrebačkoj ekipi HŠK Concordia, uz čiju pomoć odlazi 1935. da izuči preciznu mehaniku u Plzenj (Čehoslovačka), gde je igrao za domaći SK Victoria. Posle trogodišnjeg školovanja, vraća se 1938. u Zagreb i postaje član Građanskog, čije boje brani sve do 1945. Debitovao je u susretu protiv bečke Austrije (2:0) na mestu desnog krila. Postigao je ukupno 14 ligaških pogodaka i u dresu Građanskog osvojio prvenstvo 1939/40.

Odmah po osnivanju postaje član zagrebačkog Dinama (kao službenik Električne centrale u Zagrebu), u kome dostiže punu igračku zrelost i posebno se ističe kao izvanredan strelac. Za Dinamo je odigrao ukupno 304 utakmice i postigao 79 ligaških pogodaka, osvojivši dva puta titulu najboljeg strelca u prvenstvu: 1946/47. sa 28 pogodaka i 1947/48. sa 22 gola.

Sa Dinamom je 1948. osvojio titulu prvaka Jugoslavije, a 1951, kao kapiten ekipe, primio je pobednički pehar Fudbalskog kupa Jugoslavije. U prvenstvu 1947/48. na utakmici protiv skopskog Vardara (4:0) postigao je sva četiri pogotka, od čega jedan iz slobodnog udarca sa oko 45 metara!

Odigrao je 22 utakmice za gradsku reprezentaciju Zagreba (1938-1952), jedanput je nosio dres "B" ekipe Jugoslavije (1940. protiv Rumunije - 1:0, na kojoj je postigap jedini gol), dok je za najbolju selekciju igrao 12 puta i postigao šest pogodaka. Debitovao je 25. septembra 1938. protiv Poljske (4:4) u Varšavi, postigavši dva gola, a poslednju utakmicu odigrao je 6. maja 1951. protiv Italije (0:0) u Milanu. Učestvovao je na olimpijskom turniru 1948. u Londonu, na kome je naša reprezentacija osvojila srebrnu medalju.

Bio je 1954. član Selektorske komisije FSJ, koja je pripremala tim za Svetsko prvenstvo. Penzionisan je 1973. kao tehnički direktor NK Dinamo - posle 27 godina provedenih u klubu.


Utakmice reprezentacije Jugoslavije u kojima je nastupao :

PU 25.09.1938  Poljska -  Jugoslavija 4-4 (2-1) goal
PU 26.02.1939  Nemačka -  Jugoslavija 3-2 (1-2)
PU 14.04.1940  Nemačka -  Jugoslavija 1-2 (0-2) goal
PU 23.03.1941  Jugoslavija -  Mađarska 1-1 (1-1)
BK 11.10.1946  Jugoslavija -  Rumunija 1-2 (1-2)
BK 28.06.1947  Jugoslavija -  Mađarska 2-3 (1-1)
BK 12.10.1947  Jugoslavija -  Bugarska 2-1 (2-1)
BK 04.07.1948  Bugarska -  Jugoslavija 1-3 (1-1) goal
OI 31.07.1948  Jugoslavija -  Luksemburg 6-1 (0-1)
OI 05.08.1948  Jugoslavija -  Turska 3-1 (1-1) goal
OI 11.08.1948  Velika Britanija -  Jugoslavija 1-3 (1-2) goal
PU 06.05.1951  Italija -  Jugoslavija 0-0 (0-0)