Nalazite se ovde: Početna

Filipović Zoran

El. pošta Štampa PDF

 

Zoran Filipović Ime i prezime Zoran Filipović
Rođen 06/02/1953
Mesto u timu Napadač
Utakmica za reprezentaciju 13
Golova za reprezentaciju 2
Debitovao 09/05/1971
Igrao u klubovima FK Budućnost (Podgorica),
FK Crvena Zvezda (Beograd),
Club Brugge KV (Bel),
SL Benfica Lisboa (Por),
FC Boavista (Por)

 



Rođen 6. februara 1953. u Podgorici.

Fudbalsku karijeru je započeo u FK Budućnost iz Podgorice, da bi sa 16 godina postao član FK Crvena zvezda iz Beograda i u "crveno-belom" dresu do 24. juna 1981. godine odigrao ukupno 477 utakmica (od toga 205 prvenstvenih) i postigao 302 gola.

Kao vođa navale bio je izraziti strelac i u prvenstvenoj sezoni 1976/77. godirie bio je najbolji golgeter sa 22 postignuta gola. U evropskim kupovima je dosad najbolji strelac Crvene zvezde sa 39 pogodaka. Igrao je u ekipi "crveno-belih" koja je u prvenstvima 1976/77. i 1979/80. osvajala državno prvenstvo, a 1970/71. i Fudbalski kup Jugoslavije.

U sezoni 1980/81. igrao je za belgijsku ekipu Club Brugge KV iz Briža, zatim i za Benficu iz Lisabona za koju je postigao neke značajne pogotke u evropskim kupovima, a od sezone 1984/85 igrao je i za portugalsku ekipu FC Boavista.

Uz šest utakmica (i tri gola) za omladinsku (1969-1970) i dva susreta (jedan gol) za mladu reprezentaciju (1972-1973). odigrao je i 13 utakmica i postigao dva gola za najbolju selekciju Jugoslavije. Debitovao je 9. maja 1971. protiv Nemačke DR (2:1) u Lajpcigu postigavši vodeći gol, a od dresa sa državnim grbom oprostio se 16. novembra 1977. u susretu sa Grčkom (0:0) u Solunu.

Sa 39 postignutih golova (51 utakmica) je najbolji jugoslovenski strelac u evro-kupovima (12 golova u Kupu šampiona, devet pogodaka u Kupu pobednika kupova i 18 golova u Kupu UEFA).

Po završetku karijere posvetio se trenerskom poslu. Vodio je Boavistu, Salgeiroš, Beiru Mar, Vitoriju Gimaraeš, Benfiku (Portugal), Sampdoriju (Italija), Panionios (Grčka) i Al Šab (UAE). U dva navrata bio je trener reprezentacije SR Jugoslavije (1998. i 2000. godine). Prvi stručnjak FK Crvena zvezda bio je dve sezone (2001-2003).

Od 2004. obavljao je dužnost koordinatora u reprezentativnim selekcijama FS SCG.

Od 1. februara 2007. do januara 2010. obavljao dužnost selektora fudbalske reprezentacije Crne Gore. Na svom debiju 24. marta 2007. protiv Mađarske (2:1) u Podgorici slavio prvu pobedu za reprezentaciju Crne Gore u zvaničnim mečevima.

Nakon "sokolova" trenirao rumunski Čeaulu (2010), južnoafrički Golden Erouz (2011) i Ajirat iz Kazahstana (2012).


Prvenstvene utakmice u klubovima u kojima je nastupao :


Season Club Country Level GP GS
1985-86 Boavista FC POR 1 21 5
1984-85 Boavista FC POR 1 28 10
1983-84 SL Benfica Lisboa
POR 1 8 7
1982-83 SL Benfica Lisboa POR 1 26 14
1981-82 SL Benfica Lisboa POR 1 22 5
1980-81 Club Brugge KV BEL 1 21 8
1979-80 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 24 6
1978-79 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 3 0
1977-78 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 31 15
1976-77 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 33 22
1975-76 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 29 11
1974-75 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 22 14
1973-74 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 6 0
1972-73 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 17 5
1971-72 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 19 2
1970-71 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 28 13
Career Totals: 338 137



U
takmice reprezentacije Jugoslavije u kojima je nastupao :

KEP 09.05.1971  Nemačka DR -  Jugoslavija 1-2 (0-2) goal
PU 18.07.1971  Brazil -  Jugoslavija 2-2 (0-1)
PU 01.09.1971  Mađarska -  Jugoslavija 2-1 (0-1)
PU 22.09.1971  Jugoslavija -  Meksiko 4-0 (2-0)
KEP 16.10.1971  Jugoslavija -  Nemačka DR 0-0 (0-0)
KEP 27.10.1971  Jugoslavija -  Luksemburg 0-0 (0-0)
PU 30.01.1977  Kolumbija -  Jugoslavija 0-1 (0-1)
PU 01.02.1977  Meksiko -  Jugoslavija 5-1 (3-0)
PU 08.02.1977  Meksiko -  Jugoslavija 0-1 (0-1)
PU 30.04.1977  Jugoslavija -  Nemačka SR 1-2 (0-1)
KSP 08.05.1977  Jugoslavija -  Rumunija 0-2 (0-2)
KSP 13.11.1977  Rumunija -  Jugoslavija 4-6 (3-2) goal
BK 16.11.1977  Grčka -  Jugoslavija 0-0 (0-0)